Coğrafi İşaretli

Coğrafi İşaretli "İhsangazi Ekşili Pilavı" Tarifi

Bu yöresel pilav, soğan, yeşilbiber, tuz, pul biber, nane, tereyağı, salça, dereotu, maydanoz, ısırgan otu, yeşilbiber yaprağı, ebe gümeci ve asma yaprağı gibi malzemelerle...

 
Kastamonu'nun Gururu: Coğrafi İşaretli İhsangazi Ekşili Pilavı Tarifi
Türk Aşçı Haberleri olarak, Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünlerinden ve en iyi pilav tariflerinden İhsangazi Ekşili Pilavı'nın hikayesini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. İhsangazi Belediyesi, 20.01.2020 tarihinde bu eşsiz lezzet için coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş ve 892 tescil numarasıyla 17.09.2021 tarihinde resmi olarak coğrafi işaretini almıştır.
 
Özgün Lezzet: Coğrafi İşaretli İhsangazi Ekşili Pilavı
İhsangazi Ekşili Pilavı, Kastamonu’nun diğer bir coğrafi işaretli ürünü olan 413 tescil numaralı Kastamonu Siyez Bulguru ile yapılmaktadır. Bu yöresel pilav, soğan, yeşilbiber, tuz, pul biber, nane, tereyağı, salça, dereotu, maydanoz, ısırgan otu, yeşilbiber yaprağı, ebe gümeci ve asma yaprağı gibi malzemelerle zenginleştirilir. Ekşi ayran veya yoğurt eklenerek üzerine tereyağlı sos dökülüp sunulur.
 
İhsangazi Ekşili Pilavı Hazırlanışı:
İhsangazi Ekşili Pilavı Malzemeler:
 
* 3 su bardağı Kastamonu Siyez Bulguru
* 1 adet kuru soğan
* 2 adet yeşil biber
* 30 ml ayçiçek yağı
* 30 g tereyağı
* 4 su bardağı su
* 10 g salça (domates ve biber salçası karışımı)
* 2,5 su bardağı ekşi ayran veya 300 g yoğurt
* 6 g tuz
* 5 g pul biber
* 7 g kuru nane
 
Yeşillikler: 1’er demet maydanoz, dereotu, ebe gümeci, taze ısırgan otu, ¼ demet yeşil soğan, yarım bağ nane, yarım bağ yeşilbiber yaprağı, 5-6 adet asma yaprağı
 
Ene Farklı Pilav Çeşitlerinden İhsangazi Ekşili Pilavı Yapılışı:
 
Kastamonu Siyez Bulguru ayıklanıp yıkanarak süzgeçten geçirilir. Yeşilbiber ve soğan yemeklik doğranıp ayçiçek yağında renk değiştirene kadar kavrulur.
 
Kavrulan karışıma domates ve acı biber salçası ile Kastamonu Siyez Bulguru eklenip 1-2 dakika daha kavrulur. Üzerine 4 su bardağı su ilave edilerek 20 dakika pişirilir.
 
Ekşi ayran veya yoğurt ile ince doğranmış yeşillikler eklenip 5 dakika daha pişirilir. Pilava tuz, pul biber ve kuru nane eklenip 1-2 taşım daha kaynatılır.
 
Tencerenin altı kapatılıp dinlenmeye bırakılır. Bakır bir tavada tereyağı kızdırılıp pilavın üzerine gezdirilir ve sıcak servis edilir.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Kastamonu'nun bu eşsiz lezzetini tanıtarak, yerel mutfak kültürümüzü ve coğrafi işaretli ürünlerimizi desteklemekten gurur duyuyoruz. İhsangazi Ekşili Pilavı, yalnızca lezzetiyle değil, kültürel mirasıyla da sofralarımızı süslemeye devam edecektir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler