İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi

İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi

Patlıcan Nedir? Patlıcan Çeşitleri, Patlıcanin Özellikleri ve Patlıcanin Faydaları Nelerdir? Bilim dünyasında Solanum melongena olarak bilinen patlıcan dünya mutfağının benzersiz..

İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi
İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi Malzemeler
 
*  8 küçük patlıcan veya kabak
*  4 5 soğan
*  7 8 diş sarımsak
*  1 demet maydanoz
*  1 2 dal nane
*  2 3 domates
*  2 3 sivri biber
*  1 su bardağı zeytinyağ
*  1 2 kahve kaşığı şeker
*  tuz,
*  karabiber
 
İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi Yapılışı:
Patlıcanların baş kısımları kesilip alaca soyulur.
tuzlu suda yarım saat bekletilir.
Yıkanıp kurulanır. (kabaklar kazınıp baş ve uç kısımlar kesilir.)
 
Zeytinyağda hafif pembe kızartılır. Tepsiye dizilir.
Üzerleri boydan boya bıçak alta geçmeyecek şekilde kesilir.
yarım halka şeklinde doğranmış soğan, sivri biber, sarımsak, Zeytinyağda kavrulur. 
 
Soyulup doğranmış domates konup karıştırılır.
Kıyılmış maydanoz, nane, tuz, karabiber ve şeker ilave edilir.
Kızartılan sebzenin içinde doldurulur.
Az su ilavesi ile yavaş yavaş pişirilir.
 
İmam Bayıldı (Patlıcan Veya Kabak) Tarifi Kısa bilgi:
patlıcan,pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirir. Kalbe sükunet verir. Patlıcan
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Türk Aşçı Haberleri Olarak İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada siz takipçilerimize layık bulduğumuz “İmam bayıldı nasıl yapılır?” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz. 
 
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde yorumlar bölümünde sizlere daha iyi hizmet edebilmek amacı ile düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Patlıcan Nedir? Patlıcan Çeşitleri, Patlıcanin Özellikleri ve Patlıcanin Faydaları Nelerdir?
Bilim dünyasında Solanum melongena olarak bilinen patlıcan dünya mutfağının benzersiz tatlarından biridir. Pek çok alanda kullanılan patlıcan, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. 
 
Üzerine yapılan araştırmalarda M.Ö 5. yüzyılda Hindistan civarında ilk kez yetiştirildiği bilinen patlıcanın daha sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayıldığı görülmektedir. Bilhassa Doğu Akdeniz ülkeleri tarafından sevilen besin, sebzeye düşkün Ege ve Akdeniz halkı tarafından çok sevilmektedir.  
 
Sonrasında Avrupa’ya yayılan patlıcanın 6. yüzyılda Avrupa ülkelerinin mutfağında yer aldığı bilinmektedir. Dünya ülkeleri arasında en çok tüketilen 6. sebze olan patlıcan, tropikal iklimlerde daha rahat yetiştirilmektedir. Bu nedenle marketlerde satılan patlıcanların ithal olduğu dikkatinizi çekecektir.
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Türk Aşçı Haberleri Olarak İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada siz takipçilerimize layık bulduğumuz “Kabak Karnıyarık Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz. 
 
 
Patlıcan Çeşitleri Nelerdir?
Pek çok çeşidi bulunan patlıcanın halk arasında farklı isimlerle anıldığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak sevildiği, lezzetli ve bir o kadar da şifa kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Türkiye’de en çok yetiştirilen patlıcan türleri; kemer patlıcan ve halkapınar patlıcanıdır. Bu ikisi dışında bostan patlıcan adı verilen yuvarlak ve etli patlıcan da sıkça tercih edilmektedir. Bilhassa salata için en ideal patlıcanın bostan olduğu bilinmektedir.
 
Bunlarla beraber; kirmastı, Yalova, Balıkesir ve gönen tombik patlıcanları da bulunmaktadır. Türkiye’de yetiştirilen patlıcanların dışında ithal getirilen ve halk tarafından tercih edilen patlıcan türleri de bulunmaktadır. Long purple, viserba ve black beauty ithal getirilen patlıcan türlerinden yalnızca birkaçıdır.
 
Patlıcanın faydaları nelerdir? | Dyt. Ayşegül Bahar

 Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler