Patatesli Tavuk Salatası Tarifi

Patatesli Tavuk Salatası Tarifi

Patatesin Tarihi; Yeni Dünya'nın keşfiyle Avrupa'ya gelen patates halk tarafindan zehirli bir bitki olduğu gerekçesiyle reddedilir...

Patatesin Tarihi; Yeni Dünya'nın keşfiyle Avrupa'ya gelen patates halk tarafindan zehirli bir bitki olduğu gerekçesiyle reddedilir. Yiyenin cüzzam kapacağı fikri gittikçe yaygınlaşır. Rus steplerinin en ücra köşelerinde bile şeytan bitkisi olarak adlandırılır.
 
Koyu Katoliklerin Incil'de geçmediği için denemeyi dahi reddettiği patates zamanla Avrupa'da yayılır ve fakir halkın karnını doyurmak için en önemli besin maddesi haline gelir. 
 
Patatesli Tavuk Salatası Tarifi
Patatesli Tavuk Salatası Kullanılan Malzemeler
 

*     500 G Taze Patates

*     1 Tavuk Göğüs Eti (Haşlanmış Ve İri İri Didiklenmiş)

*     10 Kornişon Turşu
*     2 Sap Pırasa

*     1 Demet Kişniş

*     2 Su Bardağı Bezelye

*     1 Su Bardağı Mayonez

MUTFAK TARİHİMİZDEN*     1 Su Bardağı Süzme Yoğurt

*     1 Limonun Suyu

*     3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

*     Deniz Tuzu

*     Taze Çekilmiş Karabiber

*     1 Yemek Kaşığı Çörek Otu

*     10 Bıldırcın Yumurtası


 
 
Patatesli  Tavuk Salatası Hazırlanış Tarifi

Patatesleri ezilmeden, hafif diri kalacak kıvamda haşlayın. 
Daha sonra yarım ceviz büyüklüğünde parçalar halinde kesip geniş bir kaba aktarın. 
Didiklenmiş tavuk etini, küp doğradığınız kornişon turşuyu, ince kıyılmış taze soğanı, kıyılmış kişnişi, haşlanmış bezelyeyi ilave edin. 
Malzemeleri zedelemeden karıştırın. 
Sosu için mayonezi, zeytinyağını, limon suyunu, tuzu, karabiberi ve çörek otunu ekleyip karıştırın. 
Sosunu salataya ekleyip karıştırın. 
Üzerini kapatıp buzdolabında en az 1 saat dinlendirin. 
Servis sırasında haşladığınız bıldırcın yumurtalarını ekleyin. 
Hafifçe karıştırıp servis yapın.
 
 
Patatesin Avrupa’da Yayılışı Hakkında "Alıntıdır"
Tolunay SANDIKCIOĞLU
Yeni Dünya'nın keşfiyle Avrupa'ya gelen patates halk tarafindan zehirli bir bitki olduğu gerekçesiyle reddedilir. Yiyenin cüzzam kapacağı fikri gittikçe yaygınlaşır. Rus steplerinin en ücra köşelerinde bile şeytan bitkisi olarak adlandırılır. Koyu Katoliklerin Incil'de geçmediği için denemeyi dahi reddettiği patates zamanla Avrupa'da yayılır ve fakir halkın karnını doyurmak için en önemli besin maddesi haline gelir. 
 
GASTRONOMİ HARİTAMIZPatatesin Avrupa’da yayılışı, Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) sırasında olur. Almanya’ya giden İspanyol askerler, yanlarında at yemi olarak patates götürürler ve fakir Alman köylüleri patatesi çiğ çiğ yerler. Hazımsızlık çektikleri için de patatesin hastalık kaynağı olduğuna inanırlar. 
 
Bu şeytan işi sebzeyi esir aldıkları askerlere verirler. Almanlara esir düşen Parmentier adındaki bir Fransız patates yiyerek hayatta kalır ve ülkesine dönünce araştırmalara başlar. Fransa'da aklanan patatesi yaygınlaştırmak için Fransa Kıralı 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette patates ektirir; hatta kral şapkasına patates çiçeği iliştirir. 
 

Avrupa'ya gittikçe yayılan patatesin tarihteki en önemli etkilerinden biri Irlanda'da yaşanır. Tarihteki meşhur "İrlanda Açlığı" Irlanda'nın kıraç topraklarında yetişen patatesin bir çeşit mantar sayesinde zehirli hâle gelmesi sonucu gerçekleşir. Nüfusunun yarısı patatesle beslenen Irlanda'da patates tarlalarında yaşanan bu vahim salgın sonrasında yaklaşık 2.5 milyon insan açlıktan ölür. Irlandalılar bu olaydan sonra kitleler hâlinde Amerika kıtasına göç eder.
 

1850’lerin başında savaşlar dolayısıyla sürekli etkileşimde bulunduğumuz Rusya ve Kafkasya üzerinden önce Doğu Karadeniz’e, 1853’ten sonra ise Osmanlının batısından Sakarya vadisine gelen patates ülkemizde de çok sevilen bir ürün olur. "Avrupa'da patates"


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler