Yağ Somunu Nedir?

Yağ Somunu Nedir?

Yöresel mutfaklarımızdan konya mutfağında yöresel lezzetlerimiz 'den Yağ Somunu içine 7 çeşit peynir koyularak fırınlanan bir somun. Konya küflü peynirlerini doldurmuş ve üstünü...

Yağ Somunu Nedir?
 
Tarihi ve kültürel birçok destinasyonu ziyaret etmek amacıyla Konya'ya gelen yerli ve yabancı turistler, aynı zamanda gastronomi şehri olan kentin ünlü lezzetlerinden yağ somununu tatmadan gitmiyor. Konya'nın yemek kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan, "Anadolu'nun pizzası" olarak da anılan yağ somunu, lezzetiyle damaklarda eşsiz tatlar bırakıyor.
 
Konya halkınca da yoğun tüketilen ve özellikle sabah namazından sonra tercih edilen lezzeti, ustaları büyük bir özveriyle kahvaltılara yetiştiriyor. Hünerli ellerde enfes bir tada dönüşen yağ somunu, fırından çıktığı anda eşsiz kokusuyla etrafı sarıyor.
 
Mayalı etli ekmek hamurundan hazırlanan somun, taş fırında bir süre pişirildikten sonra bol miktarda tereyağıyla buluşturularak tercihe göre içi hazırlanıyor. Tekrar üzerine eritilmiş tereyağı sürülüp bol miktarda susam ve çörekotu atılan yağ somunu yeniden fırına sürülerek iyice kızardıktan sonra servise hazır hale geliyor.
 
Yağ Somunu Nedir?
Vatandaşların isteğine göre küflü peynirli, tulum peynirli, pastırmalı, sucuklu, kavurmalı, ballı, helvalı gibi 10 farklı çeşitte yapılan yağ somunu, adını içine ve üstüne bol miktarda sürülen tereyağından alıyor. Tarihi Bedesten Çarşısı'nda 17 yıldır bu lezzeti damaklarla buluşturan Vehbi Işıklı, yağ somununa daha çok sabah namazına gelen ve iş yerini erken saatlerde açan vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.
 
Bu yöresel pide çeşidini sabahın erken saatlerinde yemenin kentte bir gelenek haline geldiğini belirten Işıklı, günün ilerleyen saatlerinde tatmak isteyenlere de bunu yaptıklarını dile getirdi.
 
Yağ somununun Konyalıların vazgeçilmez bir kahvaltısı olduğunu kaydeden Işıklı, "Son yıllarda ünü Türkiye geneline yayıldı. Şu aralar pandemiden pek fazla olmuyor ama bu lezzeti tatmaya Konya'ya gelen çok insan var. Paket isteyenler oluyor. Yapıp gönderiyoruz." diye konuştu.
 
Işıklı, damak zevkine göre yağ somununda iç malzemesinin çeşitlilik gösterdiğine, hepsinin de birbirinden lezzetli olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Konya'nın meşhur bir küflü peyniri var. Yağ somununun en revaçta olan çeşidi de klasik küflü peynirle yapılan... Deri tulum ve kaşarla yapılan da seviliyor. Çeşit çok ama geçmişten geleni ve bunun gelenekseli küflü peynirle yapılanı.
 
Yağ Somunu Nedir?
Pastırmalısı, sucuklusu, kavurmalısı var. Bunların hepsini karıştırdığımız bir çeşit var mesela. Adına 'atom' diyoruz. Yiyen bağımlısı oluyor. Ballısı, helvalısı var. İsteğe göre değişiyor. Yaklaşık on çeşit yapıyoruz."
 
Yağ somununun büyük bir keyifle tüketildiğini vurgulayan Işıklı, özellikle ilk defa yiyenlerin "Böyle bir lezzet yok. Allah'ım bu nasıl bir lezzet, nasıl güzel bir şey" gibi ilginç tepkilerine şahit olduklarını ifade ederek, "Sabah namazını kılan arkadaş grupları çok gelir. 'Bir yağ somunu yiyelim, çay içelim, muhabbet edelim' derler. Eski muhabbetlerle eski dostlukları yad ederler. Bu Konya'nın bir geleneğidir." ifadesini kullandı.
 
Konya'nın yemek kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan, "Anadolu'nun pizzası" olarak da anılan yağ somunu, lezzetiyle damaklarda eşsiz tatlar bırakıyor. Bu inanılmaz lezzetli sıcacık, erimiş küflü peynirli pideyi mutlaka sizlerde hazırlamalısınız. Peki yağ somunu nasıl yapılır? İşte tarifi..
 
Tarihi ve kültürel birçok destinasyonu ziyaret etmek amacıyla Konya`ya gelen yerli ve yabancı turistler, aynı zamanda gastronomi şehri olan kentin ünlü lezzetlerinden yağ somununu tatmadan gitmiyor. Konya halkınca da yoğun tüketilen ve özellikle sabah namazından sonra tercih edilen lezzeti, ustaları büyük bir özveriyle kahvaltılara yetiştiriyor. Hünerli ellerde enfes bir tada dönüşen yağ somunu, fırından çıktığı anda eşsiz kokusuyla etrafı sarıyor. 
 
Yağ Somunu Nedir?
Mayalı etli ekmek hamurundan hazırlanan somun, taş fırında bir süre pişirildikten sonra bol miktarda tereyağıyla buluşturularak tercihe göre içi hazırlanıyor. Tekrar üzerine eritilmiş tereyağı sürülüp bol miktarda susam ve çörekotu atılan yağ somunu yeniden fırına sürülerek iyice kızardıktan sonra servise hazır hale geliyor.
 
Vatandaşların yağ somonu çeşitlerinden isteğine göre küflü peynirli, tulum peynirli, pastırmalı, sucuklu, kavurmalı, ballı, helvalı gibi 10 farklı çeşitte yapılan yağ somunu, adını içine ve üstüne bol miktarda sürülen tereyağından alıyor. Tarihi Bedesten Çarşısı`nda 17 yıldır bu lezzeti damaklarla buluşturan Vehbi Işıklı, yağ somununa daha çok sabah namazına gelen ve iş yerini erken saatlerde açan vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.
 
Bu yöresel pide çeşidini sabahın erken saatlerinde yemenin kentte bir gelenek haline geldiğini belirten Işıklı, günün ilerleyen saatlerinde tatmak isteyenlere de bunu yaptıklarını dile getirdi. Yağ somununun Konyalıların vazgeçilmez bir kahvaltısı olduğunu kaydeden Işıklı, "Son yıllarda ünü Türkiye geneline yayıldı. Şu aralar pandemiden pek fazla olmuyor ama bu en iyi sokak lezzetlerinden tatmaya Konya`ya gelen çok insan var. Paket isteyenler oluyor. Yapıp gönderiyoruz." diye konuştu.
 
Yöresel mutfaklarımızdan konya mutfağında yöresel lezzetlerimizden Yağ Somunu içine 7 çeşit peynir koyularak fırınlanan bir somun. 42 yıllık pideci Hasan Şendağlı 7 yıl önce yaptığı somunun içine Konya küflü peynirlerini doldurmuş, üstünü de haş haş ve susamla çeşnilemiş, vermiş fırına. Fırını bir anda herkesin dilinde efsane olmuş. Üzerine koydukları bol Konya tereyağı da pidenin adını Yağ Somunu yapmış.
 
Başka bir kaynaktan edinmiş olduğumuz Konya mutfağında en iyi lezzetlerden nefis Yağ Somunu tarifi aşağıdaki gibidir...
 
Geleneksel Konya Mutfağında Yağ Somunu Nasıl Yapılır?:
 
Konya Mutfağında Yağ Somunu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     2 adet bazlama
*     2 bazlamanın üstünü dolduracak kadar rendelenmiş kaşar
*     İsteğe göre peynir çeşitleri
*     2 3 tatlı kaşığı tereyağı
*     10 dilim kadar sucuk
 
Konya Mutfağında Yağ Somu Yapılış Tarifi:
 
Yağ Somunu Nedir?
Bazlamaların ortasını açıyoruz. biraz daha üst kapak kısmı ince alt parça kalın olabilir.
 
İçerisine önce rendelediğimiz kaşarı isteğe bağlı oranda koyuyoruz. Ancak en azından üstünü kaplayacak şekilde olsun ki dolu dolu bir tat olsun.
 
Sadece kaşarla yaptım ama orjinalinde daha çok peynir çeşitleri oluyor.
 
Kaşar üstüne ince ince dilimlediğimiz sucuğu koyuyoruz ortalama 5 tane filan. tabiki burada da tercih söz konusu...
 
Üst kısmını kapatıp üstüne tereyağını bolca sürüp ısıttığımız fırında alt üst ayarda yaklaşık 200-230 derece ayarında 20 dakika kadar ısıtıyoruz.
 
Tabii fırından fırına farklılıklar olabileceği için bizim kriterimiz içerisindeki kaşarların erimiş olması.
 
Geleneksel Anadolu mutfağında pöpüler atıştırmalıklardan olan yağ somununda amaç isteğe göre içerisini doldurmak evde varsa küflü peynirli kavurmalı vs olarak da yapılabilir.
 
Hatta orjinalinde 3 çeşit filan peynir olduğu için siz de istediğiniz peynirleri ekleyebilirsiniz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler