En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu

En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu "Şirvani"

En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu Nasıl Yapılır? Nane Turşusu Tarifi, Osmanlı’nın önemli hekimlerinden Muhammed bin Mahmud...

En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu "Şirvani"En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu "Şirvani"
Tolunay Sandıkcıoğlu
 
Osmanlı’nın önemli hekimlerinden Muhammed bin Mahmud Şirvani'nin bir tarifini uyguladım bugün. II. Murad devrinin bu ünlü hekiminin kaleme aldığı yemek kitabının temelinde XI. yüzyılda Abbasi yönetimindeki Bağdat’ta yaşayan ve Bağdadi olarak bilinen Muhammed bin El-Kerim’in derlediği Kitabu’t-Tabih isimli eser vardır. 
 
Şirvani bu eseri hem Osmanlı Türkçesine çevirir, hem de 82 tane de (77’si çevirinin sonuna, beşi içine) yemek tarifi ekler. Bunların genellikle Osmanlı sarayında yapılan yemeklerin tarifi olduğu kabul edilir. Yemek kültürümüz için çok önemli bu eserde yazarı hekim olduğu için tarifi verilen her yemeğin hangi hastalığa iyi geldiği veya hangi hastalıkları önlediği yazılıdır. 
 
“Yedikleriniz ilaçlarınız"
ilaçlarınız yedikleriniz olsun.” anlayışını yemek kitabına da yansıtan Şirvani'nin Çelebi Sultan Mehmed için hazırladığı, Sultaniyye adlı bir koruyucu hekimlik eseri de vardır. Benim uyguladığım tarifi ise Bursa'dan getirtilip Osmanlı padişahlarının her yıl tükettiği şifa kaynağı 
 
En Eski Turşu Tariflerinden Nane Turşusu Nasıl Yapılır?
 
Nane Turşusu Tarifi: 
Naneyi ayıklayıp yıkayın ve iyice kurutun. 
Kereviz yaprakları ve biraz kekik ile naneyi harmanlayın. 
Kavanozun dibine 8-10 tane sarımsak koyun. 
 
Aynı miktarda tane karabiber ile 1 tatlı kaşığı safran ilave edin. 
Ağzına kadar sirke ilave edip serin bir yerde dinlendirin. 
3 hafta kadar sonra tüketebilirsiniz. 
 
Bu arada bizi bu lezzetle tanıştıran @osmanguldemir hocaya tekrar teşekkürler...
 
#naneturşusu #osmanlımutfağı #osmanlıyemekleri #şirvani #fermentegıda
 
Türk Aşçı Haberleri Not:
Osmanlı ve Türk mutfağı, mutfak tarihimiz ve Osmanlı saray mutfağı hakkında Türk Aşçı Haberleri olarak kaynak olarak kullandığımız ciddi çalışmaları olan ve  Hocamız Tolunay Sandıkcıoğlu'nun sosyal ağından alıntıdır.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler