Şef Haldun Tüzel Kaptanlığı 'nda Şampiyon Türk Yemekleri

Şef Haldun Tüzel Kaptanlığı 'nda Şampiyon Türk Yemekleri

Türk takımı yarışmada 1 saatte ana yemek olarak hünkar beğendi, zeytinyağlı/meze olarak vişneli yaprak dolma ve humus, tatlı olarak ise irmik helvası hazırladı. Türk Mutfağı ye...

Şef Haldun Tüzel Kaptanlığında Şampiyon Türk Yemekleri
Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen International Top Chef Grand Prix uluslararası yemek yarışmasına katılan, çoğunluğu kadın şeflerden oluşan Türk takımı, geleneksel lezzetlerle Türkiye'ye 10 altın madalya kazandırdı. Türk takımı yarışmada 1 saatte ana yemek olarak "hünkar beğendi", zeytinyağlı/meze olarak "vişneli yaprak dolma" ve Geleneksel Türk Mutfağında İştah Açıcılar "humus", tatlı olarak ise "irmik helvası" hazırladı.
 
Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen International Top Chef Grand Prix uluslararası yemek yarışmasına katılan kadın şefler, geleneksel lezzetlerle Türkiye'ye birincilik kazandırdı.
 
Türk Mutfağı Güney Kore'de Yarıştı
Dünya Kültür Koleksiyonları Federasyonu (WFCC) ve Kore Gıda Koordinatörü Derneği (KFCA) tarafından düzenlenen yarışmaya, Türkiye'yi temsilen, Camiadaki Dernek Federasyonlardan Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Akdeniz Gastronomi Eğitimcileri Birliği Derneği (AGEB) bünyesinde Şef Haldun Tüzel kaptanlığında 10 kişilik takım katıldı. Ağırlıklı olarak kadın şeflerden oluşan 10 kişilik Türk takımı, yaptıkları yemeklerle Kore, Çin, Tayvan, Vietnam, Malezya, Hong Kong'un da aralarında bulunduğu ülkeler arasından 10 altın madalya ile yurda döndü. 
 
Türk takımı, yarışmada 1 saatlik sürede ana yemek olarak Osmanlı Saray Mutfağından "hünkar beğendi", zeytinyağlı/meze olarak "vişneli yaprak sarma" ve "humus", tatlı olarak Osmanlı Ve Türk Tatlılarından ve Helva Tarifleriden "irmik helvası" yaparak jüriye sundu.
 
Kore Damak Tadına Benzer Lezzetler
Yarışmaya Ankara'dan katılan 2017 Kore Yemekleri Yarışması (The Taste of Korea) birincisi ve eğitmen Şef Aylin Doğaner, yaptığı açıklamada, yarışma menüsünü Mutfak Tarihimizden ve Yöresel mutfaklardan ve Kore damak tadına uygun yemeklerden belirlediklerini söyledi. Korelilerin özellikle patlıcan yemeklerini çok sevmeleri dolayısıyla hünkar beğendiyi tercih ettiklerini aktaran Doğaner, bununla birlikte tarçınlı lezzetlerin sevilmesi dolayısıyla vişneli yaprak dolması, humus ve irmik helvası yaptıklarını söyledi. 
 
Doğaner, Türk damak lezzeti olarak götürdükleri lokum, Afyon kaymağı, Osmanlı şerbetlerinden reyhan şerbeti, boza ve sarı leblebi gibi yöresel tatları da yarışma kapsamında tanıttıklarını anlattı. 
 
Türk yemeklerinin fotoğrafını çekmek için yarıştılar Korelilerin ve yarışmaya katılan ülkelerin Türk yemeklerine ilgisine dikkati çeken Doğaner, şöyle konuştu: "Herkes fotoğraf çekmek için yarıştı. Çok mutlulardı. Türkiye'den bir ekibin orada olması onlara farklı bir duygu yaşattı. Lezzetleri  Geleneksel Türk Mutfağında tatmak için birbirleriyle yarıştılar. Çok güzeldi. İnanılmaz mutlu olduk, Türkiye adına altın madalya aldık. Şeref ve gururla orada ülkemizi temsil ettik, Türk bayrağımızı açtık. 
 
Bundan sonra daha güzel yarışmalarda, daha da güzel dereceler elde etmek istiyoruz. Uluslararası yarışmalarda jüri üyelikleri olsun, yarışmacı olarak, eğitmen olarak olsun her zaman bu yolda Türkiye adına varız." 
 
Yarışmaya İstanbul'dan katılan pasta şefi Kumsal Keskinel ise Kore'de yarışmanın hayalleri olduğunu belirterek, "Takım kaptanımız yarışma teklifiyle gelince hiç düşünmeden kabul ettim çünkü ülkemizi temsil etmek benim için en güzel değerlerden bir tanesiydi." dedi. 
 
"Kazanacağımıza Emindik"
Yarışmaya en uzak ülkeden katılan takımın Türkiye olduğuna işaret eden Keskinel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk mutfağı geleneksel damak tadı olarak bütün dünyanın beğenmiş olduğu bir mutfak. O yüzden kazanacağımıza emindik ama tabii ki bir heyecan vardı, yetiştirebilecek miyiz, nasıl yapacağız?
 
Canlı bir yarışmaydı. Tencere yemekleri yapıyorsuz, süre yetecek mi? Tatlı ve ana yemek yapıyorduk ama hep birlikte üstesinden geldik ve altın madalyayla ülkemize dönmüş olduk. 
 
Çok mutluyuz, inanılmaz bir duygu. Bayraklar çıktı, 10. Yıl Marşı'nı okumaya başladık. Bir anda gözlerimiz doldu, çok mutluyuz."
 
Keskinel, 15-18 Ocak 2020'de Antalya'da 36. Gastronomi Yarışması'nın düzenleneceğini belirterek, Kore ekibini bu yarışmada ağırlayacaklarını söyledi. 
 
"Şef" öğrenci Türk takımında yer alan iki öğrenciden biri olan Cemile Büyükyıldırım da Hacı Bayram Veli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 3. sınıfta eğitim gördüğünü ifade etti.
 
Kore Mutfağına İlgi
2019 Kore Yemekleri Yarışması'nda Türkiye birincisi olan Büyükyıldırım, "Kore yemeklerine zaten ilgiliydim. Birinci olmamla birlikte takım kaptanımız böyle bir teklifle geldi. Ben de ülkemi temsil etmeyi çok istediğim için seve seve yarışmaya katıldım." diye konuştu. Öğrenci olmasına rağmen Aşçılık Eğitimlerinde Türkiye'yi temsil edecek bir yarışmaya şeflerle katılmasının onur verici olduğunu dile getiren Büyükyıldırım, "Öğrenciyim. 
 
Yapabildiklerim ve yapabileceklerim şu an sınırlı. Şeflerimle birlikte yemek yarışmalarına katılıp özellikle altın madalyayla dönmek gurur verici bir şeydi. Üniversitem ve ailem adına da yarışmış oldum. Hep birlikte Türkiye'yi temsil ettik." dedi. Uluslararası yarışmalardaki birinciliklerinden dolayı "şef" unvanı da kazanan Büyükyıldırım, uluslararası yarışmalara katılarak dereceler elde etmeyi, yüksek lisans yapmayı ve memleketi Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesinde rektör olarak görev yapmayı hayal ettiğini sözlerine ekledi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Funda ünal
    1/7/2020

    Tek kelime ile grur duydum tebrikler değerli şeflerim

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler